Saglıkgınonemi
26Ara

Sağlıklı Yaşamanın Yolları

Olmazsa OLMAZ…
Bedenin hasta düşmemesi, esenlik ve esenlik vaziyeti iyiliğinin sıhhatli olma anlatısıını ifade eden Dr. Rahşan Turan, “Sıhhatli hayatı göz arkasını etmemek, spor yapması ile beraber yaz-kış vaziyeti hastalıklara tutulmadan hayatını idame ettiriştirdir. Sıhhatli hayat bireyin olmazsa olmazlarındandır ”diye konuştu.

SAĞLIK İÇİN BUNLARA DİKKAT!


Egzersiz, kalp sıhhati ve beslenme ilişkisinin ehemmiyetine dikkat sürükleyen Dr. Turan, sıhhatli bir hayat için uyulması gerekenler ve kaideleri şöyle sıraladı;
1-Spor yapmaya itina gösterilmeli.
2- Sıhhatli beslenmeli; yağlı yemekler ve fazla yemek yenmemeli, sabah kahvaltısı kesinlikle yapılmalı, meyve-sebze tüketimine itina gösterilmeli.
3- İçki ve sigara harcanmamalı.
4- Gün içerisinde kesintisiz oturulmamalı, etkin olunmalı.                                5- Şahsi pakliğe ve etraf pakliğine önemsenmeli.
6- Stresten uzak durulmalı.
7- Cinsel hayata dikkat edilmeli.
8- Uyku kumpasına dikkat edilmeli.
9- Haftada bir dahi olsa kentin stresli hayatından uzaklaşmanız, tabiat ile baş başa kalmanız size ve sıhhatinize iyi gelecektir.

ÖNLEM ALIN…

Kalp ve damar hastalıkları, batı ülkelerinde bulunduğu gibi ülkemizde de en süregelen ölüm nedenlerinden biridir. Kalp sağlığını korumanın yolu daha önceden önlem almaktan geçmektedir.

Beslenme

Tansiyonu ve kolesterolü denetim altına almanın ilk koşulu sıhhatli ve dengeli bir diyet uygulamaktır. Bunun amacıyla doymuş yağlardan ve tuzdan oldukça kaçınmak, meyve, sebze ve lif tarafından varlıklı gıdalara yönelmek gereklidir. Doğru rejimin normal miktarda protein içermesi, bu proteinin ise balık, kümes hayvanları ve az yağlı kırmızı etten (dana eti) alınması önerilmektedir.

Kilo

Yüksek tansiyona yol açan nedenlerin başında çok kilolar gelmektedir. Fazla kilolu olmak aynı vakitte koroner kalp hastalığı, kalp yetersizliği ve inme amacıyla de risk oluşturmaktadır.

Alkol ve sigara

Günümüzde sigara, önlenebilir ölüm sebepleri içersinde ilk sırayı almaktadır. Sigara kullanımı, kansere, kalp damarlarının tıkanmasına bundan dolayı kalp krizine sebep olmaktadır.

Fiziksel Spor

Düzenli sporun bizi kalp krizi ve inmenin yanı sıra kemik erimesi, şeker hastalığı, kalın bağırsak ve meme kanseri, depresyon ve bunama gibi önemli çoğu kronik hastalıktan koruduğunu gösteren kuvvetli ispatlar var. Egzersizin derhal her hücremize olumlu tesiri var desek hatalı olmaz.

KALP SAĞLIĞI VE SPOR

Spor yapmanın kalp ve damar sağlığını direkt olarak etkilediğini altını çizen Dr. Turan, her kas gibi kalp kasının da antrenman yaptıkça daha kuvvetli ve verimli çalıştığını ifade etti. Dr. Turan, sporun bedende oluşturduğu olumlu etkisi şu sözlerle aktardı;

Kalbin çok süratli çarpmasını engel olur

Antrenmanlı kalp, sorunlu bir halle denk geldiği vakit sakin bir reaksiyon verir. Hareketsizliğe alışmış olan kalp ise basit telaşa kapılır. Örneğin; otobüse yetişmek amacıyla koşarken ya da çok heyecan uyandırıcı bir halle karşılaşan kalbin sürati basitçe yükselir, dakikada 180-200’e kadar çıkabilir. Halbuki bir sporcunun kalbi aynı koşullarda daha yavaş atarak reaksiyon verir ve en kısa vakitte normale döner.

Tansiyonu düşürür

Düzenli spor yapanlarda, örnek olarak günde yarım saat tempolu olarak yürüyenlerde kan basıncının düştüğü biliniyor. Genellikle tansiyon tehlikesi altında olanların her gün yapacakları yürüyüşle bu tehdidi bertaraf etmeleri mümkün. Araştırmaya göre fiziksel egzersiz, yüksek tansiyonu olanlarda tansiyonu denetim altına almada yardımcı olmakta ve ilaç gereksinimini azaltmaktadır.

Zayıflatır

Düzenli egzersiz yalnızca spor yapıldığında değil, dinlenme durumunda tükettiğimiz enerjiyi de artırdığı amacıyla kg vermeyi kolaylaştırır. Kilo verdikten sonra derli toplu spor yapmadan en uygun kiloyu güvenliğini sağlamak çok zordur.

İyi kolesterolü yükseltir

Damar sertliğine karşı koruyucu rol oynayan HDL kolesterolü yükseltmenin yollarından biri egzersiz yapmaktır. Haftada 3 gün 3 kilometre yürüyenlerde bile iyi kolesterolün yükseldiği biliniyor. Egzersizin zamanı ve sıklığı arttıkça olumlu tesir de artar.

Kanın aşırı pıhtılaşmasını engel olur

Düzenli egzersiz kanda pıhtılaşmayı başlatan ve güçlendiren maddelerin dengede kalmasına yardımcı olur.

Şeker hastalığını engel olur

Diyabet olma riski yüksek olanların ellerinde sıhhatli beslenmenin yanı sıra çok kuvvetli bir silah daha var: derli toplu egzersiz. İlaçlardan çok daha etkin, yan tesiri yok, hem de bedava.

Stresi azaltır

Düzenli spor yapanların hareket etmeyen bir hayat sürenlere göre daha az kaygılı olduklarını, uykularının daha derli toplu olduğunu gösteren çalışmalar var.

GEZİNTİ YERİNE Süratli YÜRÜYÜŞ…

Günde 30 dakika süratli (saatte 5-6 kilometre hızla) yürümenin ve bunu en az haftada 5 gün yapmanın kalp ve damarlara faydalı bulunduğu biliniyor. Yarım saat daimi yürüyemezseniz, günde 3 kere 10 dakika yürüseniz bile yeterli. Yaptığınız egzersiz ağırlaştıkça sağlığa olumlu tesiri artıyor. Buna karşılık gezinti yapar gibi yavaş yürümek aynı faydası sağlamıyor. Unutulmaması gereken bir başka mühim nokta da 30 dakikalık yürüyüşün normal günlük faaliyetlere ek olarak yapılması gerektiği.

ÖLÜME Ayağınıza Çağırmayın

Isınmadan uygulanan spor ve ani efor sarf edilmesi, kalbe ani yük getirerek kalp krizi ve ani ölümlere çağrı çıkarır. Gerekli ısınma hareketleri yapılmadan spor yapılması ve böylelikle kalbe ani yük getirilmesi, kalp duvarlarının kalınlaşmasına, kalbi besleyen damarların sıkışmasına, ritim bozukluğuna ve hem de kalbin durmasına niçin olabilir. Doğuştan kalp rahatsızlığı olanlar, ritim sorunu problemi yaşayanlar ve ailesinde kalp rahatsızlığı bulunanlar, bu hususta daha çok risk altındadır. Bu amaçla bu kişilerin derli toplu spor yapmaya başlamadan evvel kesinlikle bir doktor kontrolünden geçmeleri gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir